Dobrze zapełniony ogród

zyli tujaKupujemy drzewka ozdobne, jednak nie zawsze wiemy kiedy i jak je zasadzić. Często wybór pada na żywotnika, potocznie znanego jako tuja. Te rośliny są dość wytrzymałe i dobrze się adaptują, jednak pod jednym warunkiem: mus

Dobrze zapełniony ogród Ogród to nie tylko kwiaty, czy drzewa owocowe, dobrze wyglądają również rośliny typu . Świetnie zajmą miejsce w ogrodzie, mogą posłużyć za żywopłot i zazwyczaj są łatwe w pielęgnowaniu.

Żywotnik, czyli tuja

Kupujemy drzewka ozdobne, jednak nie zawsze wiemy kiedy i jak je zasadzić. Często wybór pada na żywotnika, potocznie znanego jako tuja. Te rośliny są dość wytrzymałe i dobrze się adaptują, jednak pod jednym warunkiem: muszą być zdrowe. W marketach niestety drzewka są w złej kondycji i zamierają szybko po posadzeniu.

Co do stanowiska w którym posadzimy tuję to powinniśmy wybrać stanowisko słoneczne, ale i osłonięte od wiatru. Ponieważ te rośliny nie lubią być wystawiane na duże nasilenie wiatru, szczególnie zimą. W kwestii pory sadzenia to można sadzić od początku wiosny do późnej jesieni, pod warunkiem, że jest w miarę ciepła. Tuje potrzebują dość dużo miejsca na swój rozwój i wzrost. Często sadzimy je na żywopłot, więc minimalna odległość powinna wynosić około 40 cm.

Na szczęście nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji, przynajmniej przez pierwsze lata wzrostu. Później należy je jedynie przycinać do odpowiednich rozmiarów.


Jak i kiedy posadzić ?

Tuje, a w zasadzie żywotniki można sadzić na różnych stanowiskach, jednak należy pamiętać o kilku podstawach, aby nasza roślina dobrze się rozwijała.

Po pierwsze stanowisko nie powinno być zbyt słoneczne i suche, ponieważ z reguły wolą stanowiska słoneczne i pół cieniste. Ważna jest też gleba, która powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna oraz przede wszystkim żyzna.

Okres sadzenia żywotników przypada na wiosnę aż do jesieni, jednak przed pierwszymi mrozami. Ważne jest też, aby regularnie je podlewać przed nastaniem zimowej pory. Co do mrozoodporności to wiele zależy od typu i gatunku, jednak większość sprzedawanych w Polsce tuj jest bardzo odporna na niskie temperatury, jednak w tym przypadku warto zasięgnąć porady u sprzedawcy.


Wybór stylu do ogrodu

Przy tworzeniu ogrodu warto zainspirować się jakimś klasycznym style. W tym celu można wybrać się do różnych ogrodów botanicznych w naszej okolicy i podpatrzeć kilka ciekawych rozwiązań. Ostatnio modne i popularne są ogrody japoński lub chińskie (nie, to nie to samo). W przestrzeniach miejskich w dużych miastach są ogrody właśnie w tych stylach.

W ogrodzie japońskim ważna jest woda i jej przepływ. Istotne są też kamienie oraz ogólna harmonia, połączona z minimalizmem. Woda w tych ogrodach ma również znaczenie symboliczne- woda to życie, a jej ruch ma nawiązywać do przemijającego czasu. Z bardziej nowoczesnych stylów można z powodzeniem zastosować minimalizm, który świetnie sprawdza się zarówno na dużych przestrzeniach jak i w małych ogródkach. Dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji.