Geodeta w centrum uwagi. Co robią i do czego są potrzebni geodeci?

udowy i geodetaPodczas każdej inwestycji w nową nieruchomość musimy skorzystać z usług wielu specjalistów, a najważniejszy na budowie jest zawsze kierownik budowy. Jest to osoba odpowiedzialna za cały przebieg inwestycji i powstaw

Geodeta w centrum uwagi. Co robią i do czego są potrzebni geodeci? Na budowie na pewno trzeba będzie mieć kogoś od pomiarów np. . Bez wyliczeń geodezyjnych nic nie byłoby budowane. Dzisiaj o geodetów, mapkach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Kierownik budowy i geodeta

Podczas każdej inwestycji w nową nieruchomość musimy skorzystać z usług wielu specjalistów, a najważniejszy na budowie jest zawsze kierownik budowy. Jest to osoba odpowiedzialna za cały przebieg inwestycji i powstawania nowej nieruchomości i wszyscy pozostali eksperci podlegają pod jego osąd. Kierownik budowy jest również odpowiedzialny za trzymanie pieczy nad dziennikiem budowy, to on go kontroluje oraz zleca kolejne potrzebne wpisy zatrudnionym na budowie fachowcom, np. wpisy typowo geodezyjne.

Wszelkie mapki i wytyczne realizuje na budowie geodeta, który zjawia się na niej na początku, przed rozpoczęciem budowy, aby wytyczyć linie budynku. W trakcie realizacji może zostać zlecona kontrolna czy na pewno budynek stoi tak jak w planie. Oraz najważniejsza wizyta końcowa, pomiarowa, gdzie na mapki nanosi się faktyczne wymiary budynku oraz jest orientację w przestrzeni oraz w odniesieniu do działki i innych nieruchomości.


Ile zarabia geodeta?

Geodeta (mierniczy) to specjalista od pomiarów i sporządzania wszelkiego rodzaju mapek. Najpopularniejsza wykonywaną przez geodetę mapką jest mapa do celów projektowych, która jest niezbędna do wydania pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcia. Geodeci pracują głównie w wyspecjalizowanych firmach budowlanych oraz w biurach geodezyjnych zajmujących się pomiarami i tyczeniem różnych nieruchomości.

Geodeci, nawet Ci bez uprawnień zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze, a pracy dla nich nie zabraknie nigdy. Więc z pewnością jest to dość dobra ścieżka kariery zawodowej.


Wyższa geodezja

Geodezja dzieli się na geodezję niższą (miernictwo) oraz geodezję wyższą. Geodezja wyższa zajmuje się opisem i pomiarami dużych powierzchni- powyżej 750km kwadratowych. Największą różnicą dzielącą te dwa obszary geodezji jest uwzględnianie kulistości ziemi. W geodezji wyższej odgrywa ona bardo ważną rolę i gdybyśmy ją pominęli wyniki pomiarów byłyby fałszywe i niepoprawne.

Wyższa geodezja zajmuje się głównie dużymi regionami i obszarami takimi jak: tereny województw, regionów geograficznych oraz państw. Oraz oczywiście powierzchnią całej kuli ziemskiej.