Kilka faktów o pracy w geodezji

a, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistośc

Kilka faktów o pracy w geodezji Są takie gałęzie biznesu, które dobrze rozwijają się na rynku lokalnym. Doskonały przykład to . Krótko o geodetach i pracy w geodezji.

Miernoctwo w encyklopedii

Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo


Geodeta w pracy

W pracy geodeta nie tylko musi wykazać się znajomością skomplikowanych działań matematycznych, ale również dużą dozą cierpliwości oraz dokładności. W codziennej pracy w terenie geodeci wykorzystują tachimetr, który wygląda jak fotoradar na trójnogu, a służy do pomiaru odległości i wyznaczania profili.

Geodezję można by podzielić na 2 główne rodzaje - niższą oraz wyższą. Różnią się od siebie zakresem mierzonej powierzchni oraz poziomem skomplikowania obliczeń. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.


Zakończenie budowy wpisem od geodety

Po zakończeniu całej budowy, zanim dziennik budowy zostanie zamknięty będziemy kolejny już raz potrzebowali geodety. Tym razem będzie musiał on wykonać pomiary dotyczące położenia nowej nieruchomości w obrębie działki i ustalić jej granice w przestrzeni oraz uwzględnić je na mapkach. Dodatkowo wykona pomiar porównawczy z projektem budowlanym i naniesie wszelkie odkształcenia na osobny dokument.

Po zakończonych pomiarach geodeta wyśle dokumenty do odpowiedniego urzędu z naniesionymi zmianami i wtedy już oficjalnie nasza nieruchomość na stałe zagości na mapkach geodezyjnych zagospodarowania miasta.