O produkcji prądu bez węgla
Wiele mówi się w ostatnich czasach o wiatrakach, energii z wody lub atomu, czy też paneli słonecznych. Widać wyraźnie, że świat się zmienia i technologia idzie do przodu dając możliwość otrzymywania wysokiej jakości energii bez konieczności zatruwania środowiska. Porównując panele słoneczne oraz wiatraki należy zdać sobie sprawę z tego, że są to zupełnie inne sposoby na energię i każdy z nich ma inną specyfikę. Świetnym pomysłem jest instalowanie wiatraków na przykład na otwartym morzu, gdzie wiatry są największe i dzięki temu wydajność pojedynczego wiatraka będzie na pewno zdecydowanie największa.
Ciepła woda a panele słoneczne
Panele słoneczne wykorzystywane są w wielu przypadkach, z których najpopularniejsze do dnia dzisiejszego jest wytwarzanie po prostu ciepłej wody. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które ułatwia każdemu z nas otrzymanie bez jakichkolwiek czynności wody podgrzanej gotowej do wykorzystania w gospodarstwie domowym. Co jednak bardzo ciekawe i dla wielu osób wręcz odkrywcze ? panele słoneczne można wykorzystywać także do produkcji prądu! Jeśli zostanie odpowiednio przerobiona instalacja elektryczna domu, to można także ogrzewać w ten sposób dom. Powstały nadmiar energii można oddawać do sieci i korzystać z jej na przykład podczas zimy.
Pięć lat później w roku 2011
Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1581 MW paneli fotowoltaicznych, a skumulowana moc wynosiła 6890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych, a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika