Ogrodzenia: niby proste, a jednak...

k to dobry wybór.Z encyklopedii: OgrodzenieOgrodzenie ? otoczenie działki lub terenu za pomocą urządzenia ochronnego (płotu, muru, żywopłotu itp.) mające na celu ochronę przed dostępem osób trzecich lub zwierząt niemających prawa

Ogrodzenia: niby proste, a jednak... ogrodzenia Śląsk
Nie ma działek bez ogrodzenia, przynajmniej tych używanych. Ogrodzenie musi być wytrzymałe i wieloletnie, dlatego warto zdecydować się na takie, które spełnia te cechy. Właśnie dlatego to dobry wybór.

Z encyklopedii: Ogrodzenie

Ogrodzenie ? otoczenie działki lub terenu za pomocą urządzenia ochronnego (płotu, muru, żywopłotu itp.) mające na celu ochronę przed dostępem osób trzecich lub zwierząt niemających prawa wstępu, gdy wstęp może stanowić dla nich zagrożenie lub gdy mogą wyrządzić na terenie szkody materialne.

Definicja "ogrodzenia" nie występuje w obecnym stanie prawnym. Zgodnie z art. 3 ust. 12 ustawy Prawo budowlane pojęcie "ogrodzenie" wchodzi w zakres pojęcia "urządzenie budowlane".

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodzenie


Wszystko o ogrodzeniach

Właściwie sprawa ogrodzenia posesji jest priorytetowa. Kiedyś nie przejmowano się jednak materiałem, jaki wykorzystywano przy ogrodzeniu. W dawnych czasach stawiano między innymi na drewno lub kamień, ponieważ były to materiały tanie i ogólnodostępne dla każdego. Teraz jednak gdy danych materiałów mamy o wiele więcej możemy sobie również pozwolić na zdecydowanie większą różnorodność. Więcej materiałów do dyspozycji otwiera nam naprawdę ogrom wielu różnych możliwości. Co ciekawe każdy z tych poszczególnych elementów charakteryzuje się czymś ciekawym, czyli ostatecznie daje to nam jakieś zalety.

Pytanie tylko jak my mamy skorzystać ze wspomnianych zalet. Na pewno jeśli stawiamy na klasyk, czyli zbite bale lub surowe drewno to powinniśmy pomyśleć o ich odpowiednim pomalowaniu. Kolor ma znaczenie, a jednocześnie daje nam pełną trwałość takiego drewna co w tym przypadku odgrywa naprawdę dużą rolę. Dodaje to też takiego spokojnego klimatu, którego nam zdecydowanie brakowało. Po co silić się na nowoczesność jeśli możemy zrobić coś mniej innowacyjnego, ale jednocześnie solidnego.


Encyklopedia: Żywopłot i jego funkcje

Żywopłot jest zazwyczaj liniową formą rozplanowania nasadzeń drzew lub krzewów, które sadzone są w niewielkiej odległości od siebie dla uzyskania najczęściej niewysokiej, zwartej ściany zieleni. Funkcją żywopłotu może być kształtowanie specyficznej przegrody wydzielającej pewne części ogrodu, podkreślenie szlaków komunikacyjnych, zaznaczenie granic obiektu, podkreślenie osi kompozycyjnych czy izolacja od hałasu, wiatru i zanieczyszczeń.

Cięte żywopłoty (zwykle grabowe, bukszpan) były często zakładane w częściach centralnych parków na jednej z osi kompozycji, którą miały podkreślać i wzmacniać lub były rozplanowywane wzdłuż murów okalających zorganizowaną formę zieleni jako element traktu spacerowego. Jako część traktu żywopłoty pełnią podobne funkcje co aleja, naprowadzając spacerowicza w miejsca parku szczególnie ciekawe i interesujące.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żywopłot