Pod zastaw?

osły. Od pamiętnego kryzysu ceny zaczęły maleć....W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli nabyć to samo mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Dobrze jest pamiętać o fakcie, że kredyt hipot

Dodane: 20-03-2015 06:48
Pod zastaw? , że aby nabyć mieszkanie na kredyt i na tym nie stracić, dobrze jest zainteresować się tematem. Podczas tzw. boomu w nieruchomościach, ceny mieszkań intensywnie rosły. Od pamiętnego kryzysu ceny zaczęły maleć....W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli nabyć to samo mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Dobrze jest pamiętać o fakcie, że kredyt hipoteczny bierze się najczęściej na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeżeli przepłaciliśmy za nasze mieszkanie, to sytuacja robi się kłopotliwa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Kredyt

Spora część Polaków nie może wziąć kredytu. I to nie z powodu braku środków na ich spłatę. Wiele banków nie daje możliwości zaciągnięcia pożyczki, jeżeli jest się zatrudnionym na umowę o dzieło, lub zlecenie.

Niezwykle trudno jest też o pożyczkę zaczynając działalność gospodarczą - najczęściej trzeba czekać minimum rok, a ilość dokumentów, których wymaga bank, może zniechęcić. Jeszcze gorzej jest, gdy jest się udziałowcem w spółce.


Definicja kredytu

Kredyt bankowy ? umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na określony cel oraz czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobraną kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji i odsetek. Na podstawie tej definicji kredyt postrzegany jest jako specyficzny rodzaj stosunków zobowiązaniowych, którego wyróżniającymi cechami są: zwrotność, celowość i odpłatność.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_bankowy


Bank?

Sądzę, że instytucje finansowe ponoszą sporą winę, ponieważ udzielały pozyczek bez odpowiedniego zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna KNF zarządza obowiązkowy wkład własny wynoszący 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już także możliwości zaciągnięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można twierdzić, że te ograniczenia spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, ale w konsekwencji nie będzie również tylu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla ludzi tak naprawdę lepsze. Mimo to, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest niezwykle istotny, przy tak wielkiej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania.


A może jednak pożyczyć?

Sezon urlopowy trwa. Wedle statystyk prawie 1/3 nie pojedzie w tym roku na żaden wyjazd, większa część Polaków spędzi urlop w kraju, a za granicę uda się co siódmy.

Ale sporo Polaków urlopowy wyjazd planuje sfinansować kredytem. Czy to jest taki świetny pomysł? Bez wątpienia, wyjazd jest konieczny, po to by nabrać energii i nie zwariować. Badacze podkreślają, że spędzenie urlopu na swojej kanapie, nie zapewni prawdziwego odpoczynku. Brak urlopu zmniejsza wydajność pracy, bardzo źle wpływa też na samopoczucie, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do depresji.


Niespłacane pożyczki?

Liczba niespłacanych kredytów rośnie. Dlaczego Polacy nie spłacają swoich kredytów? Czy może odpowiedzialne są banki, bo źle skalkulowały ryzyko i zdolność kredytową? Czy moze to wina kryzysu?

Z pewnością najbardziej regularnie spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te we frankach. Jednak nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.