Pulsar BHP

w takiej sytuacji i co należy do obowiązków pracodawcy. Przede wszystkim, pracodawca musi przygotować pełną dokumentację powypadkową w przeciągu 14 dni od zgłoszenia wypadku w pracy. Wszelkie sprawy związane z postępowaniem powyp

Pulsar BHP Pulsar BHP

Mimo zachowania wszystkich niezbędnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, może się zdarzyć, że jednak dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić w takiej sytuacji i co należy do obowiązków pracodawcy. Przede wszystkim, pracodawca musi przygotować pełną dokumentację powypadkową w przeciągu 14 dni od zgłoszenia wypadku w pracy. Wszelkie sprawy związane z postępowaniem powypadkowym oraz sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji można powierzyć firmie BHP. Pracodawca ma wtedy pewność, że wszystko zostanie właściwie opracowane i przygotowane do następnych kroków związanych z postępowaniem powypadkowym. Powierzenie spraw z postępowaniem powypadkowym w ręce profesjonalistów jest najlepszym rozwiązaniem dla pracodawcy, ponieważ daje gwarancję sporządzenia pełnej i rzetelnej dokumentacji. Po złożeniu odpowiedniej dokumentacji powypadkowej firma, która zajmuję się postępowaniem powypadkowym, poinstruuje pracodawcę o kolejnych krokach w postępowaniu oraz jego obowiązkach w tym zakresie.

System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, w skrócie SZBHP, jest to system zarządzania organizacją oparty na konkretnej normie prawnej. Można wyróżnić aż czternaście podstawowych elementów systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednymi z tych elementów są: polityka bezpieczeństwa i higieny pracy, współudział pracowników, wymagania prawne, cele ogólne i szczegółowe. Ponadto do elementów SZBHP należą także struktura, odpowiedzialność i uprawnienia oraz szkolenie, świadomość, kompetencje i motywacja. Dalszymi elementami należącymi do systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy są komunikacja wewnętrzna, dokumentacja systemu zarządzania, ocena ryzyka zawodowego, nadzór nad podwykonawcami oraz działania korygujące i zapobiegawcze. Ostatnimi trzema elementami systemu zarządzania BHP są kolejno monitorowanie aktywne i proaktywne BHP, audyty wewnętrzne i przegląd zarządzania. Istnieje więc czternaście elementów należących do systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

Firmy, które zajmują się sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, często zajmują się również działaniami związanymi z ochroną przeciwpożarową. Jedną z usług z zakresu PPOŻ jest przegląd i legalizacja sprzętu. Operacja przeglądu oraz legalizacji sprzętu ochrony przeciwpożarowej musi być przeprowadzona przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, które posiadają wymagane uprawnienia. Pracodawca więc, zlecając takie zadanie firmie BHP, ma pewność, że przegląd sprzętu będzie przeprowadzony przez zespół profesjonalistów. Dokonanie przeglądu sprzętu PPOŻ jest obowiązkowe raz na jakiś czas. Po przeprowadzonym przeglądzie odpowiednio zaznacza się, że dany sprzęt jest sprawny i spełnia wymagania. Okresowe przeglądy i legalizacja sprzętu ochrony przeciwpożarowej są istotne, ponieważ w razie wybuchu pożaru, sprzęt gaśniczy musi być sprawny, żeby odpowiednie służby ratownicze mogły ugasić ogień i zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Przegląd i legalizacja sprzętu PPOŻ jest więc odpowiedzialnym zadaniem, które warto powierzyć specjalistom.

Przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe w wielu miejscach pracy, a zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom leży po stronie pracodawcy. Firmy zajmujące się szeroko pojętą branżą BHP często oferują usługę zwaną outsourcingiem. Polega to na niczym innym, jak na przejęciu wszystkich spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy przez odpowiednią firmę. Dzięki usłudze outsourcingu pracodawcy mogą powierzyć sprawy BHP swojej firmy w ręce profesjonalistów. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron, zarówno dla pracodawców, którzy przekazują kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i dla firmy, która je przejmuje. Pracodawcy poprzez powierzenie spraw związanych z BHP odpowiedniej firmie, mają gwarancję, że wszystkie wymagane procedury zostaną spełnione. Dzięki profesjonalnemu podejściu firm zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy, w tym często także ochroną przeciwpożarową, pracodawca może być pewien, że usługa outsourcingu będzie przeprowadzona na wysokim poziomie.

W wielu krajach europejskich nieudzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej jest karalne. Dlatego też obowiązkiem każdego obywatela jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w razie jakiegoś nieszczęścia. Z tego powodu już podczas edukacji w szkole uczy się młodzież odpowiednich wzorców zachowań w poszczególnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Również w miejscu pracy są przeprowadzane konieczne szkolenia pracowników z zakresu pierwszej pomocy. Podczas uczestnictwa w kursach na prawo jazdy jednym z wymogów jest też zapoznanie z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej. Poszczególne firmy działające w branży BHP zajmują się organizacją odpowiednich szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenia te są skierowane do danej grupy odbiorców. Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna w prawidłowym działaniu społeczeństwa, ponieważ uświadamia ludzi, jak należy pomóc osobie poszkodowanej w danej sytuacji. Udzielenie pierwszej pomocy będzie się różniło w zależności od rodzaju zdarzenia.