Suplementy i ruch- kilka faktów

dzenie na siłownię się opłaca ? to pytanie pewnie zadaje sobie wiele...osób myślących o rozpoczęciu treningu. Niestety wiele z nich rezygnuje jeszcze zanim zaczną, a to ze względu na brak motywacji, albo na brak funduszy. Jednak

Suplementy i ruch- kilka faktów Siłownia to nie miejsce dla każdego, nie każdy może uprawiać sporty siłowe lub podnosić ciężary. Dla takich ludzi jest fitness, a jak ruch to warto zadbać o .

Koszty treningów

Czy chodzenie na siłownię się opłaca ? to pytanie pewnie zadaje sobie wiele...osób myślących o rozpoczęciu treningu. Niestety wiele z nich rezygnuje jeszcze zanim zaczną, a to ze względu na brak motywacji, albo na brak funduszy.

Jednak czy faktycznie siłownię są drogie? Zależy jak na temat spojrzeć i można przypuszczać, że ponad 200zł za karnet to faktycznie sporo. Można próbować odwiedzić siłownie z mniejszego miasta niedaleko naszego miejsca zamieszkania i na pewno wyjdzie o te paręnaście złotych taniej.


O diecie przy trenowaniu

Właściwa dieta w treningu- podstawa, powie prawie każdy trener i dietetyk. Nie bez powodu osoby trenujące układają sobie specjalną dietę dopasowaną pod ich trening i ciało.

Brak dobrze dobranej diety może ograniczyć wzrost masy mięśniowej albo niepozwala na spalenie tłuszczu. Co jeść, żeby tego uniknąć? Bardzo dużo zależy od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, ich częstotliwości oraz samego organizmu.

Przy treningu nastawionym na wzrost masy mięśniowej powinniśmy jeść zwiększoną ilość białek w pokarmach, słynne już 'stejki' i sporo węglowodanów. Nie można też pominąć warzyw, które zawierają niezbędne mikro i makro elementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Interpretacja Indeksu Masy Ciała

BMI jest bardzo prosty w użyciu, jest jednak dosyć niedokładnym wskaźnikiem niedowagi i nadwagi oraz ryzyk chorób z nimi związanych. Kulturyści mogą mieć BMI wskazujące na skrajną otyłość, posiadając jednocześnie bardzo mało tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony, BMI zupełnie zdrowych, szczupłych i wysokich lekkoatletów może wskazywać na skrajną niedowagę (np. BMI Yohanna Diniza przy wzroście 185 cm i wadze 59 kg wyniesie 17,24). Związek między wielkością wskaźnika a ryzykiem chorób różni się między populacjami o różnych proporcjach ciała. I tak wśród Azjatów ryzyko cukrzycy jest znacząco wyższe przy niższych wartościach BMI3. Zawartość tłuszczu w organizmie jest też wyższa u kobiet, niż u mężczyzn przy normalnej masie ciała. W przypadku kobiet tkanka tłuszczowa odpowiada za płodność i dojrzewanie płciowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_masy_ciała


Historia kulturystyki

Kulturystyka wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX wieku. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX wieku. Kulturystyka jako dyscyplina sportowa wyodrębniła się pod koniec lat 40. w USA za sprawą braci Bena i Joe Weiderów, którzy w 1946 założyli IFBB. Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger, który zdobył 7 tytułów Mr. Olympia (1970-1975 i 1980) i 5 tytułów Mister Universe. Wielokrotnie zdobywał też nagrody w konkursach Mister World, Mister International czy Mister Europe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kulturystyka#Historia