Szukasz alternatywy dla kanalizacji?

onale, że takie podstawowe rachunki potrafią pochłonąć znaczną część budżetu domowego, dlatego powinniśmy podejmować działania by je ograniczyć. Oszczędzanie wody to bardzo prosty proces, który nie będzie powodował u nas żadnego d

Szukasz alternatywy dla kanalizacji?

Czy opłaca się oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody, to oprócz dbania o planetę, bardzo dobry sposób na mniejsze wydatki związane z utrzymaniem domu lub mieszkania. Każdy wie doskonale, że takie podstawowe rachunki potrafią pochłonąć znaczną część budżetu domowego, dlatego powinniśmy podejmować działania by je ograniczyć. Oszczędzanie wody to bardzo prosty proces, który nie będzie powodował u nas żadnego dyskomfortu lub zmuszał nas do wielkich wyrzeczeń. Jedyne, co musimy tutaj zrobić, to korzystać z wody bardziej umiejętnie, a szybko zauważymy, że nasze rachunki są coraz mniejsze. Tak zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na remont lub miłe wakacje, więc nasze korzyści z takiego zachowania będą ogromne.


O studniach

Woda z wodociągów często kosztuje krocie, a w wielu lokalizacjach tej opcji zwyczajnie nie ma. Czy opłaca się wiercić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.

Wywiercenie studni głębinowej to duży koszt, wymaga także uzyskania pozwolenia na budowę. Jest całkiem niemało formalności do załatwienia. Tylko czy studnia głębinowa to jedyna możliwość? Może wystarczy "zwykła"? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych może być odpowiednia. Tylko picie takiej wody może być ryzykowne - trzeba zrobić badanie takiej wody, można ją także uzdatniać.

Zasadniczo, woda ze studni to czasami jedyna możliwość. Wywiercenie studni jest drogie, jednak nie musimy płacić rachunków. Należy pamiętać, że trzeba też taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy parę możliwości - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z elektrycznych możemy wybrać bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.


Regulacje prawne (wikipedia):

Problem unieszkodliwiania ścieków odprowadzanych z domów regulowany jest rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984)1. Zgodnie z § 11 ust. 5 rozporządzenia, ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego mogą zostać odprowadzone do ziemi w granicach gruntu będącego własnością wprowadzającego, przy zachowaniu następujących warunków:

ilość ścieków nie przekracza 5 m?/dobę,
BZT5 ścieków jest zredukowane o co najmniej 20% a zawartość zawiesin ogólnych o 50% w wyniku wstępnego oczyszczenia,
miejsce wprowadzania ścieków oddziela od poziomu wodonośnego warstwa gruntu miąższości co najmniej 1,5 metra.
Dodatkowymi kryteriami są kryteria związane z terenami dla których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O możliwości powstania oczyszczalni stanowią wtedy również przepisy szczególne, między innymi te z zakresu ochrony środowiska. Uniemożliwiają one budowę oczyszczalni na:

obszarach objętych ochroną (parki krajobrazowe, strefy ochronnych ujęć wody)
obszary zagrożone powodziami
obszary narażone na zalewanie wodami opadowymi