Dozwolone odżywki dla sportowców
Sportowcy używają w trakcie wykonywania treningów różnych odżywek. Trzeba przyznać, że czasami są one im bardzo potrzebne do tego, żeby mogli dokładnie wykonać wszystkie zlecone sobie ćwiczenia. Tylko wówczas ich treningi będzie można uznać za w pełni udane i dobrze rokujące na przyszłość. Muszą oni jedynie pamiętać, żeby sięgać po sprawdzone odżywki, ponieważ sięganie po niesprawdzone środki naraża ich na stwierdzenie o obecności w organizmie jakiegoś dopingu i dyskwalifikację.
Natomiast najlepszej jakości odżywki dla sportowców sprzedawane są w sklepach sportowych i zielarskich oraz w aptekach. Odżywki dla sportowców mogą być także zamawiane przez internet, a wówczas zostaną one dostarczone pod wskazany przez klienta adres.
Całoroczne diety sportowe
Sportowcy znani są z tego, że wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne, które są uzupełniane stosowaną przez nich dietą. Zwykle jest to dieta bogata w białko, a jednocześnie bardzo lekkostrawna i pozwalająca na utrzymanie stałej i odpowiedniej masy ciała. Jednocześnie stosowane przez sportowców diety są dostosowane do wykonywanej przez nich dyscypliny.
Dzieje się tak dlatego, że jedni sportowcy zobowiązani są do utrzymywania niskiej masy ciała, a inni muzą posiadać odpowiednią masę mięśniową, żeby mogli wygrywać zawody, w których uczestniczą. Jednocześnie diety sportowe dzielą się na diety całoroczne i diety wprowadzane przed konkretnymi zawodami. Dzięki temu sportowiec może sobie pozwolić czasami na małe przyjemności, a jednocześnie kompleksowo przygotować się do najważniejszych zawodów.
Kwestia suplementów po treningu z Wikipedii
Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.
Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)